Een grote bosbrand houdt sinds vrijdagavond de hulpdiensten bezig bij Tignale aan het Gardameer. Het vuur brak uit boven het gehucht Olzano en kwam gedurende de nacht dicht bij vakantiehuizen. Minstens vijf vakantiewoningen met buitenlandse toeristen en residence La Forca werden daarom uit voorzorg ontruimd. Zaterdagochtend is de brand nog altijd niet geblust en zijn meerdere blusvliegtuigen en helikopters ingezet.
In het kort
- Boven Tignale aan het Gardameer woedt sinds vrijdagavond een grote bosbrand
- Minstens vijf vakantiehuizen en residence La Forca zijn uit voorzorg ontruimd
Sinds zaterdagochtend bestrijden twee Canadairs en twee helikopters het vuur vanuit de lucht - De brand is nog niet onder controle; voor zover bekend raakte niemand gewond
Vanaf ongeveer 06.40 uur vliegen twee Canadairs en twee helikopters heen en weer tussen het Gardameer en de brandende berghellingen. De toestellen scheppen water uit het meer ter hoogte van Campione en werpen dat vervolgens boven het vuur af.
Vuur breekt vrijdagavond uit boven Tignale
De eerste melding van de brand kwam vrijdagavond rond 21.15 uur binnen. De vlammen ontstonden in het bos boven Olzano, een van de gehuchten van Tignale aan de westelijke oever van het Gardameer. De precieze oorzaak wordt nog onderzocht.
Sterke wind bemoeilijkte de bestrijding in de eerste uren. Het vuur kon zich bovendien relatief gemakkelijk door de droge vegetatie verspreiden. Volgens burgemeester Daniele Bonassi bestaat een deel van het getroffen bos uit harsrijke bomen, terwijl de droogte van de afgelopen weken de bodem en vegetatie extra brandbaar heeft gemaakt.
Vakantiegangers uit voorzorg geëvacueerd
Omdat het vuur in de richting van bebouwing trok, besloten de autoriteiten enkele woningen te ontruimen. Volgens de lokale berichtgeving gaat het om minstens vijf vakantiehuizen waarin buitenlandse toeristen verbleven, plus residence La Forca.
Politie en andere hulpdiensten controleerden woningen in het gebied bovendien één voor één. Veel gebouwen rond de brandlocatie zijn tweede huizen of vakantiewoningen, waardoor niet altijd direct duidelijk was of er mensen aanwezig waren.
De voorzorgsmaatregelen hebben ervoor gezorgd dat voor zover bekend niemand gewond is geraakt. Over eventuele schade aan woningen was zaterdagochtend nog geen volledig beeld beschikbaar.
Schrijf je in voor de nieuwsbrief!
Wil jij op de hoogte blijven van het laatste nieuws uit de bergen, verrast worden met leuke tips en aantrekkelijke aanbiedingen ontvangen? Schrijf je nu in en ontvang 'm iedere week in je mailbox.
Canadairs halen water uit het Gardameer
Gedurende de nacht konden vooral brandweerlieden en teams op de grond het vuur bestrijden. Zaterdagochtend werd de inzet fors uitgebreid vanuit de lucht.
Twee Canadair-blusvliegtuigen en twee helikopters vliegen continu tussen het meer en de berg. Volgens burgemeester Bonassi nemen de vliegtuigen water in voor de kust bij Campione, waarna ze boven de gehuchten van Tignale stijgen en hun lading boven de brandende bossen lossen.
Bij de bestrijding zijn onder meer brandweerkorpsen uit Salò, Tremosine en Paitone betrokken. Ook vrijwilligers uit Riva del Garda, de Carabinieri Forestali en verschillende bosbrandbestrijdingsteams van de Protezione Civile zijn ingezet. Extra ploegen zijn onderweg naar het gebied.
Regen blijft juist bij Tignale uit
Opvallend is dat in andere delen van de provincie Brescia gedurende de nacht wel flink wat regen viel. In Tignale bleef het volgens de burgemeester echter droog. Daardoor kregen de hulpdiensten geen hulp van het weer en bleef het risico bestaan dat het vuur zich verder door de droge vegetatie zou verspreiden.
De brand was zaterdagochtend nog niet onder controle. De bluswerkzaamheden gaan de komende uren door en daarna moet het getroffen gebied nog worden gecontroleerd en nageblust.
Wat betekent dit voor vakantiegangers rond het Gardameer?
Tignale ligt hoog boven de westelijke oever van het Gardameer. De brand bevindt zich lokaal rond Olzano en betekent niet dat de hele Gardameerregio getroffen is. Wel kunnen in en rond Tignale wegen, wandelroutes of lokale toegangswegen tijdelijk worden afgesloten om hulpdiensten ruimte te geven.
Vakantiegangers die in Tignale verblijven, doen er verstandig aan aanwijzingen van gemeente, accommodatie en hulpdiensten direct op te volgen. Ga niet richting het brandgebied om te kijken en houd wegen vrij voor brandweer en ander materieel.